Cesta za logem

Vytvoření kvalitního loga je výsledkem spolupráce. Bez vás to nezvládnu. Vaši pomoc budu potřebovat zejména na začátku, kdy mi připravíte zadání. Zároveň budete mít už v prvních fázích částečnou kontrolu nad průběhem zakázky. Tím zvýšíme šanci, že budete s výsledkem spokojeni.

V našem oboru panuje přesvědčení, že profesionální logotvůrce by měl být schopen dodat jen jedno jediné řešení, které klientovi sedne dokonale na míru. Že by měl dodat ne řešení, které klient chce, ale řešení, které potřebuje – i když se třeba klientovi tolik nelíbí. V obecné rovině souhlasím. Tehdy totiž dostanete takové logo, které vám v praxi zafunguje nejlépe.

Mít věšteckou kouli, pohlédnul bych do budoucnosti a ukázal bych vám, že logo, které se vám třeba tolik nelíbí, vám v důsledku přinese každý rok o desítky či stovky tisíc více, než logo, které milujete. Myslím, že v takovém případě byste neměli problém potlačit své osobní emoce a vkus.

Jak jste asi uhodli, věšteckou kouli bohužel nemám a tudíž vám tyto důkazy dodat nemohu. Tím pádem odpadá racionalita a přicházejí emoce a vkus. A na tom není nic špatného. Ani já bych nechtěl logo, které se mi nelíbí. Zároveň bych ale nechtěl mít takové, které sice zbožňuji, ale vůbec nefunguje – odhání zákazníky, je nedůvěryhodné, nečitelné atd.

Proto nechci taková loga tvořit ani vám. Vždy se snažím najít kompromis mezi tím, co klient chce a tím, co potřebuje. Budete-li si to ale přát, nemám problém převzít otěže a skutečně vám dodat jedno jediné řešení, za kterým si budu stát. V opačném případě rád zapojím do procesu i vás. S klienty se mi takový přístup osvědčil nejlépe.

Jak vás zapojím? Na začátku vám pošlu sadu různorodých náčrtů a dám vám prostor, abyste si vybrali nápady, které vám sednou nejvíce. V případě nerozhodnosti dám doporučení, které nápady považuji za nejvhodnější. Vybrané nápady pak budu dále rozvíjet a jakmile narazím na nějaké rozcestí, pošlu vám další náčrty a opět budete mít možnost říct, kudy se chcete vydat. A tímto stylem dotáhneme logo do finále.

Pro ujasnění zdůrazňuji, že jsem si vědom, že se na mě obracíte s vírou, že jsem kompetentní a dodám vám profesionální řešení. Nebojte se, že bych byl pouze vaše prodloužená ruka a nedokázal tvořit sám za sebe. Tak to určitě není. Celý proces budu pečlivě korigovat. Zaprvé vám nebudu ukazovat řešení, která z mého pohledu nemají smysl. A zadruhé, budete-li navrhovat změny, které by logu uškodily, tak narovinu řeknu, že tudy cesta nevede a navrhnu vhodnější řešení.

Rozhodně tedy neudělám vše, co vám na očích uvidím. Obracíte se na mě jako na člověka, který ví, co dělá. A tuto roli naplním. Bylo by neprofesionální dodat vám řešení, které by vás v konečném důsledku poškodilo – třeba srazilo důvěryhodnost anebo oslovovalo odlišné zákazníky.

Sem tam tedy zmíněné otěže pevně převezmu a budu vám oponovat pro vaše vlastní dobro. Na druhou stranu jsem ale otevřen připomínkám a přijdete-li se zajímavým nápadem, nebudu chránit své ego a nebudu mít problém uznat, že je to skvělý nápad a že dává smysl se mu věnovat.

Čímž se vracím na začátek – bude to skutečně spolupráce. A já se na ni moc těším. Pro přehlednost ještě přidávám přehled celé spolupráce v krocích.


Průběh spolupráce

0. Příprava zadání

Zadání je základ. Bez něj se nehneme z místa. Nejprve mi tedy vyplníte můj logodotazník. Přiložíte i ukázky log, která vám sednou i nesednou, abych lépe pochopil, co hledáte.

1. Kontrola zadání

Pročtu vaše zadání, projdu jednotlivé odpovědi a zhodnotím, zda jsem pro vás ten pravý. Pokud ano, provedu přesnější nacenění a navrhnu hrubý termín realizace. Pokud ne, obratem doporučím někoho z mých kolegů, kteří se na zakázku hodí lépe a tudíž vám s ní i lépe pomohou.

2. Předběžné skicování (1 den)

Pro zvýšení šance na úspěch a snížení šance na to, že budete platit skicovné zbytečně, věnuji jeden den předběžnému skicování. Tehdy si ověřím, že nápady skutečně přicházejí. Pokud uvidím, že i přes mé počáteční nadšení nápady nechodí, dodatečně doporučím někoho jiného.

3. Skicovné

Když uvidím, že nápady chodí a získám z nich pocit, že zakázka dopadne dobře (což je zpravidla indikátor úspěchu), vyberu od vás skicovné ve výši 3000 Kč. Do další fáze se vrhám okamžitě. Nezdržuji proces čekáním na platbu (známe naše banky). Nicméně výsledky další fáze vám pošlu až když je platba na účtě.

4. Vymýšlení (± 4 dny)

Následuje nejkreativnější fáze, během které skicuji hlava nehlava. Zkouším rozmanité techniky pro vymýšlení nápadů a snažím se přijít s co nejrširším spektrem zajímavých řešení, která se pro váš projekt hodí.

5. První návrhy

Po vymýšlecí fázi vám pošlu výběr skic. Někdy jich je méně, jindy více. Zpravidla posílám náčrtů několik desítek. Soustředím se primárně na kvalitu, ale zároveň vám chci nabídnout různé cesty, kterými se můžeme vydat. Z návrhů poté vyberete hlavní kandidáty, se kterými si přejete dále pracovat.

6. Rozpracování (± 2 dny)

Vámi zvolené kandidáty rozpracuji a buďto pošlu nové náčrty k finálnímu výběru, anebo (jedná-li se o jeden koncept) se rovnou pouštím do následující fáze.

7. Finální logo (± 3 dny)

Nyní převedu náčrty do digitální podoby. Zdokonaluji tvary, ladím barvy, experimentuji s písmem a tak dále. Logo ladím, dokud není dokonalé. Jakmile je hotovo, pošlu vám finální náhledy loga včetně jeho vizualizací.

8. Schválení

V tuto chvíli zhodnotíte finální výsledky a budete-li si přát nějaké úpravy (barvy, písmo, tvary) tak je provedu. Kdybych měl pocit, že by požadované změny logu uškodily, pokusím se najít nějaký kompromis.

9. Konečná platba

Když je vše schváleno, fakturuji finální platbu. Zároveň se obratem dávám do přípravy zdrojových dat.

10. Data

Jakmile dorazí platba, posílám zdrojová data. Zpravidla jsou to vektorové soubory (formáty: ai, pdf, eps) a všechny varianty log v průhledných png ve vysokém rozlišení. Zároveň přikládám neomezenou licenci a obvykle i faviconu pro váš web. Budete-li si přát další grafické formáty, dodám je.

Tím tvorba loga končí. Pokud si po jeho vytvoření budete přát i logomanuál anebo navázat vizuální identitou či jinou propagační grafikou, navážu rád. Pokud mě už potřebovat nebudete, rozdýchám to a rozloučím se s přáním hodně štěstí a úspěchů.


Těším se na naše dobrodružství

t.vachuda@seznam.cz