Cesta za logem

Jak vznikla některá má starší loga najdete na mém Behance.

0. Příprava zadání

Zadání je základ. Bez něj se nehneme z místa. Nejprve mi tedy prosím vyplníte můj logodotazník. Přiložte prosím i ukázky log, která vám sednou i nesednou, abych lépe pochopil, co hledáte.

1. Kontrola zadání

Pročtu vaše zadání, projdu jednotlivé odpovědi a zhodnotím, zda jsem pro vás ten pravý. Pokud ano, provedu přesnější nacenění a navrhnu hrubý termín realizace. Pokud ne, obratem doporučím někoho z mých kolegů, kteří se na zakázku hodí lépe a tudíž vám s ní i lépe pomohou.

2. Předběžné skicování (1–3 dny)

Pro zvýšení šance na úspěch a snížení šance na to, že budete platit skicovné zbytečně, věnuji jeden den předběžnému skicování. Tehdy si ověřím, že nápady skutečně přicházejí. Pokud uvidím, že i přes mé počáteční nadšení nápady nechodí, dodatečně doporučím někoho jiného.

3. Skicovné

Když uvidím, že nápady chodí a získám z nich pocit, že zakázka dopadne dobře (což je zpravidla indikátor úspěchu), vyberu od vás skicovné ve výši 3000 Kč. Do další fáze se vrhám okamžitě. Nezdržuji proces čekáním na platbu (známe naše banky). Nicméně výsledky další fáze vám pošlu až když je platba na účtě.

4. Vymýšlení (± 4 dny)

Následuje nejkreativnější fáze, během které skicuji hlava nehlava. Zkouším rozmanité techniky pro vymýšlení nápadů a snažím se přijít s co nejrširším spektrem zajímavých řešení, která se pro váš projekt hodí.

5. První návrhy

Po vymýšlecí fázi vám pošlu výběr skic. Někdy jich je méně, jindy více. Zpravidla posílám náčrtů několik desítek. Soustředím se primárně na kvalitu, ale zároveň vám chci nabídnout různé cesty, kterými se můžeme vydat. Z návrhů poté vyberete hlavní kandidáty, se kterými si přejete dále pracovat.

6. Rozpracování (± 2 dny)

Vámi zvolené kandidáty rozpracuji a buďto pošlu nové náčrty k finálnímu výběru, anebo (jedná-li se o jeden koncept) se rovnou pouštím do následující fáze.

7. Finální logo (± 3 dny)

Nyní převedu náčrty do digitální podoby. Zdokonaluji tvary, ladím barvy, experimentuji s písmem a tak dále. Logo ladím, dokud není dokonalé. Jakmile je hotovo, pošlu vám finální náhledy loga včetně jeho vizualizací.

8. Schválení

V tuto chvíli zhodnotíte finální výsledky a budete-li si přát nějaké úpravy (barvy, písmo, tvary) tak je provedu. Kdybych měl pocit, že by požadované změny logu uškodily, pokusím se najít nějaký kompromis.

9. Konečná platba

Když je vše schváleno, fakturuji finální platbu. Zároveň se obratem dávám do přípravy zdrojových dat.

10. Data

Jakmile dorazí platba, posílám zdrojová data. Zpravidla jsou to vektorové soubory (formáty: ai, pdf, eps) a všechny varianty log v průhledných png ve vysokém rozlišení. Zároveň přikládám neomezenou licenci a obvykle i faviconu pro váš web. Budete-li si přát další grafické formáty, dodám je.

Tím tvorba loga končí. Pokud si po jeho vytvoření budete přát i logomanuál anebo navázat vizuální identitou či jinou propagační grafikou, navážu rád. Pokud mě už potřebovat nebudete, rozdýchám to a rozloučím se s přáním hodně štěstí a úspěchů.


Těším se na naše dobrodružství

t.vachuda@seznam.cz